מניעת שימוש לרעה בכוח ומעמד בקהילה רוחנית

לימודי וינאיה

במקומות רבים בלימודו הבודהה מזכיר את שני המרכיבים העיקריים שבהם צריך המתרגל/ת להתמקד, על מנת להביא את עצמו/ה למצב הנשגב של נירוונה או הארה מלאה. מרכיבים אלו הם:

1. צוֹק סאק – צבירת מכלול ענק של חסד ומעשים טובים, ו-

2. דרִיפּ ג'אנג – טיהור עצמנו מכל מעשי עוולה ומהזרעים שאלו הותירו בתודעתנו.

טקסי הסו ג'ונג הכללי נערכים במוע"ר אחת לשבועיים במהלך הסמסטרים, ומאפשרים למתרגלים הזדמנות לבצע טיהור עצמי שכזה, ולטהר את עצמם מעבירות מוסר שעברו ושעלולות ליצור נסיבות שליליות וסבל בחייהם בעתיד, וכן להעצים ולהקדיש את מעשיהם הטובים, לברכתם הם ולברכת הכלל.

טקסים אלו שואבים את השראתם מטקסי הסו ג'ונג של הנזירים במסורת הבודהיסטית, והם פתוחים לכול.

מדי פעם במהלך הטקסים מובאים על ידי לאמה דבורה-הלה היקרה קטעי לימוד ודיון באספקטים השונים של האמנות העמוקה של הטיהור העצמי – את אלו תוכלו למצוא תחת קטגוריה זו שכאן.

סדרה זו של שיחות מוקדשת לנושא של כוח ומעמד והסכנה של שימוש לרעה באלו, עם דגש מיוחד על נושאים אלו בהקשר של קהילה רוחנית.

אנו שומעים רבות על אנשים המגיעים לעמדות של כוח ועושים בהן שימוש לרעה, בתחום של כספים, ניצול מיני, העדפות, אפליה – דברים שגורמים הרבה צער וכאב ליחידים בקהילה, ולקהילה כולה. זה נכון בכלל בחיינו, ולצערנו הרב, זה קורה לא מעט גם במרכזים רוחניים. שם הבעיה כאובה במיוחד, שכן אנשים נותנים אמון רב במוריהם ונציגיהם, ובכך גם נותנים להם הרבה כוח. מעילה באמון זה עלולה לגרום לנזק עצום לדרכם הרוחנית של חברי הקהילה, ואף להרוס את הקהילה עצמה.

למעננו אנו ולמען כל היצורים שנסמכים עלינו, חשוב שנקדיש מאמץ ללמוד נושא זה לעומקו, להכיר את הסכנות שאורבות בדרך, ולהימנע מנפילה במקומות שבהם אחרים נפלו.

 

 

בעריכתה, תרגומה והגשתה של לאמה דבורה-הלה

קבצי הקורס הכוללים:

  • חומרי קריאה ותרגול
  • הקלטות השיעורים
  • תמלולי השיעורים
  • מדיטציות ועוד,
    זמינים למשתמשים האתר ללא עלות. 
כדי לצפות בקבצים אתם מוזמנים
לאתר, או